Břišní tance v těhotenství? Ano, jen poslouchejte své tělo

Které prvky raději vynechat a na co se zaměřit? S tímto průvodcem se bezpečně utancujete až do porodu. 🙂

Orientální tance jsou pro těhotné ženy vhodné, když dodržují jedno zásadní pravidlo – řídí se podle reakcí svého těla a svého miminka.

Pokud máte fyziologické – tedy zdravé – těhotenství bez komplikací, každý lékař vám vřele doporučí aktivní pohyb. Existuje řada aktivit, které vám pomohou zůstat fit až do porodu. Výborná je jóga pro těhotné (nebo jakákoliv klidnější forma jógové praxe), úplně obyčejné procházky nebo právě orientální tanec.

Účinky orientálního tance v těhotenství

Lektorka Iveta, která je teď těhotná, si velmi pochvaluje uvolnění beder. Tanec pomáhá také s prokrvením nohou, takže se méně tvoří křečové žíly. Aktivitou během těhotenství nejen uvolňujete svaly zad a břicha, ale i jemně posilujete. Tím nemyslíme pohyb jako ve fitku, ale spíše posílení důležitých vnitřních svalů, které jsou třeba ke vzpřímenému držení těla (které dostává při nabírání hmotnosti pěkně zabrat).

Břišní tance nás také učí, jak pracovat s pružností svalů v pánevní oblasti. Opět nejde pouze o posilování pánevního dna, ale především o jeho schopnost uvolňování, která je pro porod naprosto zásadní!

Dalším superbenefitem pro těhotné je pohoda. Protože spokojená maminka = spokojené miminko, takže když vás baví orientální tance, směle do toho! Vaše dítě pozná, že se maminka cítí dobře, a bude se mít jako v peřince. Dítě je zkrátka jako váš kompas – když se mu něco nelíbí, okamžitě to poznáte. Proto jemné taneční pohyby prohlubují požitek ze vzájemného propojení.

Co na to miminko?

Dítě v bříšku miluje pomalé a houpavé pohyby – takže když chodíte nebo tančíte, je to miminku obvykle velmi příjemné. Však to platí i po narození, kdy se děti uklidní při houpání v kolíbce nebo v náručí.

Miminko také slyší hudbu, která ho obklopuje, což se projeví i po porodu. Děti našich lektorech jsou od bříška zvyklé na arabskou a indickou hudbu… a co myslíte? Jejich rytmy a melodie přímo milují!

Jaké taneční prvky pomohou v těhotenství?

  • horizontální kroužky a osmičky pánví – aktivují svaly, uvolňují oblast pánve
  • pomalé suny a twisty pánví – také působí na uvolnění a aktivaci svalů v pánví
  • jakékoliv pohyby hrudníku (kroužky, osmičky, suny, twisty) – aktivují a uvolňují často přetěžovanou oblast těla
  • vlna břichem – jemně aktivuje vnitřní břišní svaly, aby měly sílu pomoct při porodu
  • vertikální osmičky pánví – skvělé na bolesti beder v těhotenství

Orientální tanec a trimestry v těhotenství

Doporučujeme nezačínat s orientálním tancem v I. a III. trimestru. Tělo může reagovat na tanec všelijak, tak je lepší neriskovat. Pokud jste s tancem začala už před otěhotněním, užívejte si kurzy po celou dobu těhotenství.

Při tanci vynechte divoké akcenty nebo shimmy pánví – zejména v posledních měsísích těhotenství. Naopak zařaďte jemné krouživé pohyby, které uvolňují oblast pánve. Tančete jen tak dlouho, jak je to vám příjemné a pohodlné, žádný pohyb nikdy nepřehánějte do maxima. Je normální, že se vaše prožitky změní ze dne na den.

Břišní tanec prá údajně přispívá k usnadnění a urychlení procesu porodu. Žádné výzkumy jsme na toto téma nenašly, ale selským rozumem usuzujeme, čím to bude… Pohoda v těhotenství a aktivní svaly pánevního dna totiž dělají divy!

Kdy netančit?

Lektorka by o vašem stavu měla vědět ještě dřív než rodina. 🙂 Proč? Jen tak vám může uzpůsobit prvky v rozcvičce a při tanci. Těhotné vynechávají na lekci posilování břicha (typicky pozice prkna). Během taneční části měníme například akcenty a třasy za lehké pohupování boků.

Rozhodně si břišní tanec odpusťte v těchto případech:

  • Máte rizikové těhotenství (například jste prodělala potrat).
  • Máte velké potíže s páteří a pohybovým aparátem.
  • Krvácíte.
  • Máte sestouplou placentu.
  • Orientální pohyb vám nedělá dobře.
  • Necítíte se ten den ve své kůži, točí se vám hlava.
  • Máte velmi vysoký krevní tlak a pohyb máte zakázaný.
  • Chcete začít s orientálním tancem v I. trimestru – počkejte raději na druhý, pohyb doceníte s narůstajícím bříškem.

A jaké je vaše těhotenství?

Jedna prozvrací celé těhotenství, zatímco druhá tančí, jako by se nechumelilo. 🙂 Také je úplně přirozené, že vám některé pohyby budou nepříjemné a jiné vám naopak přinesou potřebnou úlevu, třeba až u samotného porodu.

Každé tělo a těhotenství je zkrátka jiné, proto neexistují žádné univerzální rady. Vždycky je potřeba vnímat svoje tělo a miminko. Tento článek proto berete jako podnět k sebepozorování… A pokud vám je šoufl, když děláte kroužky pánví, pak je samozřejmě nedělejte.

Na utancovanou!