Čakry a orientální tanec: Solární čakra

V oblasti solar plexus žhne náš vnitřní oheň, který přetváří energii vnější na energii vnitřní. Sílu energie pozorujeme na zažívání, trávení a fungující peristaltice. Na úrovni emocí je v této oblasti centrum spontánnosti, vitality, sebevědomí a ega.

Třetí čakra – hodně, nebo málo energie?

Žena s harmonizovanou třetí čakrou je sebejistá, stálá ve svých názorech, avšak nikoliv nezvratně. Vyzařuje z ní zdravé sebevědomí a seberealizuje se. Přetížená třetí čakra se projevuje na fyzickém těle jako průjem nebo neschopnost přibrat. Člověk, jehož třetí čakra výrazně pracuje, může být vznětlivý, urážlivý, sobecký, agresivní, prosazující se za každou cenu či neschopný ustoupit.

U zpomalé až zablokované manipúry pozorujeme zácpy, zpomalený metabolismus, tloustnutí v oblasti bříška, slabou břišní stěnu. V úrovni emoční se ukazuje jako nedostatek důvěry, odvahy, schopnosti se prosadit či slabou vůlí. Typická je pasivita, ustrašenost, strach udělat chybu. Provází ji například přejídání nebo různé formy závislosti.

Proč odhalené bříško?

Orientální tance pracují se středem těla a výrazným prkvem je právě odhalené bříško (proto břišní tance). Důraz na tuto partii dává možnost zaměřit se na tuto oblast. Tím, že ji vystavujeme na odiv, a neschováváme ji, necháváme proudit energii skrz manipúru a pozitivně působíme na přirozený tok.

K uvolnění a nastartování třetí čakry, jak už název napovídá, se hodí jakýkoliv pohyb bříškem. Vhodné jsou vlny břichem, vlna celým tělem (velbloud), akcenty bříškem dopředu (uvolnění bránice). Obecně práce s bránicí je velmi přínosná pro oblast manipúry. Třeba takové břišní shimmy. 🙂

Jógové ásány, které výrazně stimulují manipúru:

  • vašisthásána – pozice prkna
  • trikonásána – pozice trojúhelníku
  • parrivrta trikonásána – pozice obráceného trojúhelníku
  • bhudžanghásána – pozice kobry

Tento text je součástí závěrečné práce „Jóga a orientální tanec: spojení, které dává smysl“, psanou k zakončení kurzu Instruktor jógy