Zatuhlé kyčle – příčina mnoha zdravotních problémů

Kyčelní klouby spojují stehenní kosti s pánví. Mají vliv na postavení těla, stabilitu středu a sklon pánve. Umožňují pohybovat nohama v různých směrech, přitahovat je nebo natahovat, a dokonce i rotovat.

Zatuhlé a málo flexibilní kyčle způsobují mnoho nepříjemností, které často připisujeme jiným částím těla a nesprávně zaměřujeme pozornost jinam. Například bolesti krční páteře nebo kolen mohou být způsobeny nedostatečným protažením svalů okolo kyčlí.

Pánev – centrum stability

Pokud nemáme správné nastavení pánve promítne se to v chodidlech i kolenou. A protože naše pánev nese váhu trupu a hlavu, ovlivňuje postavení horní části těla. Na našich lekcích se často setkáte s pojmem „neutrální poloha pánve“. Znamená to, že pokud například stojíme nebo sedíme na podložce, sedací kosti by měly směřovat přímo dolů, kolmo k zemi. To zajistí správnou pozici celé pánve a přirozené prohnutí páteře v bedrech.

Iliopsoas – sval duše

Ve skutečnosti se jedná o dva svaly, kdy jeden začíná přibližně na horních obratlích bederní páteře a postupně se spolu sjednotí do svalu „bedrokyčelního“, který končí na části stehenní kosti. Prochází tak pánví a jednou z jeho důležitých funkcí je, že ve stoji pomáhá s rovnováhou trupu.

Tento sval, má ale při stresu tendence ke zkracování. Jeho začátek je také spojen s bránicí, největším dechovým svalem. Pokud jsme ve stresu, špatně dýcháme, tak se bránice nedostatečně zapojí, a právě iliopsoas se stáhne.

Pokud je tento sval zkrácený a tuhý projeví se to ve špatné chůzi, která může vést k mnohým zdravotním problémům, mimo jiné těžké bederní lordóze. 

Nejlepší způsob, jak protáhnout bedrokyčelní svaly jsou různé typy výpadů.

 Jak uvolnit svaly kolem kyčlí

Jako prevence jakýchkoliv jiných zdravotních potíží je nejlepší pravidelný pohyb. V tomto případě jsou ideální cviky nebo jógové ásany na otevírání kyčlí.