Vědomý pohyb – co to je a proč o něm mluvit?

Možná to zní až trochu esotericky. Vědomý pohyb, vědomý dech, vědomá chůze,…. Co si pod tím představit? Když něco děláme “vědomě”, soustředíme se na to. Může to být cokoliv, čemu plně věnujeme pozornost. 

Určitě si vybavíte ne jednu situaci z běžného dne, kdy děláte více věcí najednou. Snídáte a u toho kontrolujete novinky ve zprávách nebo fotky na sociálních sítích. Jdete pěšky parkem a u toho telefonujete s kolegou z práce a probíráte včerejší poradu. Za den možná stihnete zařídit a vyřídit spoustu věcí. Máte ale také chvilku na to, abyste se soustředili jen na to jak jdete? Jaké máte postavení těla? Jak došlapujete? Zapojují se do chůze paže? To zjistíte v okamžiku, kdy se plně začnete na chůzi soustředit. Možná zpomalíte, možná se budete chvíli dívat dolů na nohy. To vše povede k tomu, abyste si uvědomili sami sebe a koncentrovali se na jednu věc. V tomto případě na chůzi. 

K čemu je to dobré?

Když se soustředíte, začnete i sami sebe pozorovat. Stoupněte si před zrcadlo, kde uvidíte celou svou postavu. V ten okamžik nic jiného neřešte, jen svůj odraz. Podívejte se na to, jak stojíte. Využijte celou plochu chodidel, kostrč (nebo lépe sedací kosti) srovnejte, aby byly kolmo k zemi. Zatlačte do chodidel. Vytáhněte se za temenem hlavy, abyste prodloužili páteř. Uvolněte ramena. Pak zavřete oči a chvíli vědomě, tzn. za plného soustředění, zkoumejte správné nastavení těla. 

Díky tomu si možná uvědomíte, že bolest beder, která vás už nějakou dobu trápí, může pramenit z nesprávného postavení pánve. Kolena mohou bolet proto, že většinu váhy máte na vnitřní hraně chodidel. A tak bychom mohli pokračovat. 

Nicnedělání mě nebaví

Byli jste někdy na lekci jógy, kde vás v úvodu lekce lektorka vedla k tomu, abyste jen seděli a dýchali? Jak dlouho jste to vydrželi? Spoustu lidí se už po krátké chvíli začne vrtět, otevírat oči a zjišťovat, jak dlouho to ještě bude trvat. Otázka je, jestli se jen neumíte soustředit nebo pro vás prostě jóga není to pravé.

Ne každý má v oblibě dechové nebo relaxační techniky. Vědomou činnost praktikujte i když nejste zrovna jógový typ a raději se rýpete v záhoně nebo se jdete projít do parku. I práce na zahradě může být vědomá, pokud se jí plně věnujete a jste do ni tak zvaně ponořeni.

Zapojte své vědomí do běžných činností během dne. Ne vždy se to úplně povede. Schopnost soustředit se je v dnešní době disciplína, kterou se učíme snad celý život. Časem ale možná zjistíte, že denní rutinu zvládáte s větší lehkostí a možná toho uděláte víc, když vaše mysl nebude tolik roztěkaná.