Čakry a orientální tanec: Kořenová čakra

První, kořenová čakra se nachází v oblasti naší hráze. Reprezentuje prvek země, zakořenění, pocit jistoty, vědění, kde jsem doma, odkud pocházím, základní pocit bezpečí. Jako ve všem, co děláme v životě – nelze se dostat výše, pokud necítíme pevnou půdu pod nohama.

Pomalá vs. zrychlená energie

Neustálení na místě a potažmo v životě souvisí s přebytkem vjány, tedy energie zajišťující rozvod informací po celém těle. Máte přebytek této energie? Takové ženy nerady zůstávají při tanci na místě, spíše inklinují k pohybu po prostoru.

Ve fyzickém obalu těla odpovídá krvi a lymfě. Na fyzické úrovni se slabá čakra projevuje oslabeným pánevním dnem, plochýma nohama nebo jinými deformacemi chodidla, studenými končetinami, přibíráním v oblasti hýždí. Naopak zrychlená čakra se projevuje materialismem, nepružným pánevním dnem, které neumí uvolnit (to může přispět k tomu, že žena není schopna porodit dítě přirozeně). Pánevní dno funguje i jako uchovávač emocí.

První čakra a břišní tanec

Pro dobré uzemnění se soustřeďte na klenbu nohy. Tomu dopomáhá správný postoj na tříbodobé opoře chodidla. Pevnost a síla nám pak dává stabilitu a důvěru v sebe sama.

Orientální tance mají potenciál pracovat s pánevním dnem, jakožto dnem středu těla. Základem je uvědomnění vlastního pánevního dna a soustředění se na něj. Ženy po porodu nebo s inkontinencí by měly pánevní dno posilovat, naopak ženy ve stresu a soustředěné na výkon mají tendenci mít pánevní dno spíše přetížené a měly se naučit ho uvolňovat.

Jógové ásány, které výrazně stimulují múládháru:

  • tadásána – pozice hory
  • vrškásána – pozice stromu
  • virabhandrásána 1,2,3 – pozice bojovníka 1,2,3
  • bandhásána – pozice mostu

 

Tento text je součástí závěrečné práce „Jóga a orientální tanec: spojení, které dává smysl“, psanou k zakončení kurzu Instruktor jógy