Je rozdíl mezi břišním a orientálním tancem?

Jsou to synonyma, nebo dva rozdílné druhy tance? Lidé se často ptají na tuhle otázku, jenže jasno nemají ani samy tanečnice. Tak to pojďme rozlousknout jednou provždy. 🙂

Co je orientální tanec?

Slovo orient můžeme přeložit jako východ, slovem “orientální” pak označujeme cokoliv východního. Může to být koberec, interiér nebo právě tanec. 🙂 Obvykle se ale Orientem myslí Blízký Východ (anglicky Middle East). V Egyptě se orientálnímu tanci říká raks sharki (psáno i raqs sharqi, čte se raks šarki), což znamená v překladu tanec východu.

Když bychom brali sousloví „východní tanec“ doslovně, spadá pod ně jakákoliv exotika na východ od nás. Tzn. by sem spadal nejen klasický orientální/břišní tanec, ale i folkórní tance z Egypta, dále libanonské tance, perské, afgánské, indické včetně filmového Bollywoodu, čínské, japonské, indonéské… a to už je pořádná taneční skupinka!

Pro zajímavost: V Persii (v oblasti dnešního Íránu) se používá název raks arabi neboli arabic dance (arabský tanec). V Řecku se břišnímu tanci říká cifte teli a v Turecku gobek dans nebo rakkase. V anglosaském světě se nejčastěji používá belly dance, neboli břišní tanec.

Co je břišní tanec?

Název břišní tanec prý poprvé použil Emile Zola, francouzský spisovatel, v roce 1880. Označil tak tance žen, které viděl na svých cestách po orientálních zemích. A pochopitelně ho pojmenoval podle nápadných pohybů tanečnic danse du ventre, tedy tanec břicha.

Anglický název belly dance se údajně objevil v roce 1893, a to na prvním vystoupením břišní tanečnice v Chicagu. Od té doby se téměř všechny orientální taneční styly označují jako břišní tance.

Informace a data se mírně liší, záleží, na jaký zarazíte zdroj (my čerpaly z diplomové práce Lucie Středové).

Je mezi nimi rozdíl?

Čistě lingvisticky, břišní tanec by mohl být podmnožinou orientálního tance. Prakticky je to ale úplně to samé. 🙂 Když se v České republice přihlásíte na kurz orientálního tance, myslí se tím obvykle břišní tanec – ten, jehož základy pocházejí z oblasti Egypta a Perského zálivu. A ano, je pro něj vcelku typické odhalené bříško.

Většina tanečnic však upřednostňuje název orientální tanec, který je přesnější, co se týče anatomie. Při tanci se totiž hýbou hlavně boky, dále ramena, hrudník, hlava, paže (nemluvě o krokových variacích a otočkách). Zkrátka je to pohyb, který zapojuje celé tělo komplexně. Jestli něco nahrává názvu břišní tanec, pak je to vlna bříškem – anglicky belly roll. Zkusíte to podle videa nebo na kurzu tance? 🙂

Tak na utancovanou!